Pompy głębinowe

Pompa głębinowaAgregaty pompowe przeznaczone do zasilania ze studni i zbiorników. Oferujemy małe pompy przeznaczone do użytku domowego jak i duże agregaty o olbrzymich wydajnościach.

Zastosowanie:

  • Zaopatrzenie w wodę
  • Podwyższanie ciśnienia
  • Nawadnianie ogrodów i trawników
  • Instalacje przeciwpożarowe
  • Odwadnianie kopań

Parametry:

  • Wydajność: do 580 m3/h
  • Wysokość podnoszenia: do 450m

Glówni producenci: ITT Lowara-Vogel, EBARA, Meprozet, LFP Leszno, Wilo, Pleuger, KSB, Nocchi, Speroni, Hydro-Vacuum, Bialogon, Karelma, ESPA

Geotermia

  • Energia geotermiczna

Energia geotermiczna to energia wydobytych na powierzchnie ziemi wód geotermalnych. Energię tę zalicza się do energii odnawialnej, bo jej źródło - gorące wnętrze kuli ziemskiej - jest praktycznie niewyczerpalne. W celu wydobycia wód geotermalnych na powierzchnię wykonuje się odwierty do głębokości zalegania tych wód.
W pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi otwór, którym wodę geotermalną po odebraniu od niej ciepła, wtłacza się z powrotem do złoża. Wody geotermiczne są z reguły mocno zasolone, jest to powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów armatury instalacji geotermicznych. Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej. Drugim zastosowaniem energii geotermicznej jest produkcja energii elektrycznej. Jest to opłacalne jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących.

  • Pokłady wód geotermalnych w Polsce
Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne, gdyż 80% powierzchni kraju jest pokryte przez 3 prowincje geotermalne: centralnoeuropejską, przedkarpacką i karpacką. Temperatura wody dla tych obszarów wynosi od 30-130 °C (a lokalnie nawet 200 °C), a głębokość występowania w skałach osadowych od 1 do 10 km. Możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą 40% obszaru kraju (wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokosci 2 km temperatura osiąga 65 °C, zasolenie nie przekracza 30 g/l i gdy wydajność źródła jest odpowiednia).



Nasza firma włącza się aktywnie do prac związanych z pozyskaniem energii geotermicznej. Zajmujemy się głównie kompletowaniem i instalacją  pomp głębinowych pracujących w odwiertach geotermalnych. Określamy parametry pracy pomp i silników, które je napędzają, prowadzimy konsultacje techniczne ze światowymi potentatami w produkcji pomp i silników jak np. ITT czy Franklin Electric, zakupujemy odpowiednie urządzenia i montujemy zestawy pompowe pracujące w odwiertach. Nasze pierwsze doświadczenia w tym względzie zdobyliśmy już kilka lat temu na Podkarpaciu. Obecnie wykorzystujemy te doświadczenia i zdobywamy nowe wykonując prace zlecane przez firmy zajmujące się pozyskiwaniem energii geotermicznej.
Praca nad ostatnim zleceniem (Geotermia Toruń i Fundacja Lux Veritatis - jesień 2011 r.) zakończyła się dużym sukcesem.

Nasz sukces w geotermii w Toruniu

"Jadę na te odwierty, patrzę,
a tu idzie gorąca woda!"
o. Tadeusz Rydzyk
W tę sprawę jesteśmy mocno zamieszani

  • Trzeci z lewej - Andrzj Blus, szef HYDROSERVICE
Od kilku dni prasa, internet i inne media donoszą o wielkim sukcesie o. Rydzyka. Na czym ten sukces polega? Na tym, że dowiercono się przy toruńskim Porcie Drzewnym nad Wisłą, w sąsiedztwie kompleksu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej do pokładów gorącej wody. Dowiercono się już w 2008 roku, teraz udało się wydobyć te wodę na powierzchnię i w dodatku w ilościach, których mało kto się spodziewał.
  • Rekordowy wynik!
Ponad 430 m3/h wody o temperaturze 61°C i ciśnieniu 6,5 atmosfery przetłaczano z głównego odwiertu do innego, oddalonego o 1,5 km. Tak musi być, bo gorąca woda jest mocno zasolona i trzeba, po odzyskaniu niesionego przez nią ciepła, na powrót wpompować ją w głąb Ziemi. Stąd wg przewidywań geologów po 30 latach wróci ponownie ogrzana w okolice odwiertu głównego. "Wylanie" takiej masy słonej wody "byle gdzie" wkrótce zmieniłoby okolice Torunia w słoną pustynię. A chodzi przecież o odnawialneekologiczne źródło ciepła. Żeby tak właśnie było, niezbędne są urządzenia, które mogą pracować w ekstremalnie nieprzyjaznym środowisku charakteryzującym się wysoką temperaturą i zasoleniem.
  • Zanurzanie pompy wydobywającej gorącą wodę na powierzchnię
Nie ma wątpliwości, że najważniejszymi z nich są pompy. Nie tylko muszą oprzeć się destrukcyjnemu działaniu słonej i gorącej wody, muszą też być na tyle energooszczędne przy swoich olbrzymich wydajnościach, by cała inwestycja była uzasadniona ekonomicznie. Dobór i dostarczenie takich pomp było zadaniem naszej firmy.
  • Pompy przepompowujące wodę z odwiertu do odwiertu
Przeprowadzone w ostatnich tygodniach próbne pompowania dowodzą, że sprostaliśmy niełatwemu wyzwaniu. Zarówno pompy, jak i automatyka nadzorująca i zabezpieczająca ich pracę, zaprojektowana i wykonana przez nas, spisały się bez zarzutu. Nie byłoby to możliwe bez bogatego wyposażenia firmy (np. bez agregatu prądotwórczego nie moglibyśmy sprawdzić prawidłowości pracy pomp przed ich zainstalowaniem w odwiercie). Głównie jednak wszystko "zaskoczyło" jak należy od pierwszego razu, bo za działaniami firmy kryje się ponad trzydziestopięcioletnie doświadczenie i olbrzymia wiedza jej szefa.

"To znakomity wynik nie tylko w skali Polski, ale co najmniej Europy!"
prof. Jan Szyszko,
byly minister srodowiska
Jeżeli więc można mówić o sukcesie o. Rydzyka, sukcesie w aspekcie organizacyjno-biznesowym (polityką się nie zajmujemy!), to zapewne wolno też mówić o niebagatelnym sukcesie technicznym firmy HYDROSERVICE.
 Istotnie, w sprawę podziemnego ciepła w okolicach Torunia jesteśmy zamieszani mocno - zamieszani, ale nie wstrząśnięci. Byliśmy pewni, ze się uda!

 

Wrzesień, 2011

Powódź

PowódzJuż druga fala powodzi pokazuje swoją niszczycielską moc. Ulegają jej nie tylko nasączone wodą wały przeciwpowodziowe, ale i sprzęt służący do ochrony przed potężnym żywiołem, czy choćby tylko do zmniejszania skutków jego działania - w tym pompy odwadniające. Ich ilość, i tak zbyt mała jak na rozmiary klęski, uszczuplają dodatkowo awarie. Szybkie ich usuwanie może nieraz decydować o losie mieszkańców terenów ogarniętych powodzią. Niektóre z pomp i silników, które je napędzają, to urządzenia o wadze kilku ton i mocy kilkuset kilowatów, dlatego ich naprawy mogą podjąć się jedynie niektóre firmy. Hydroservice jest jedną z nich. Niedawny zakup agregatu prądotwórczego o mocy 640 kW umożliwia nam testowanie naprawionych pomp i silników o tak dużych mocach. 
W ostatnim tygodniu przywróciliśmy sprawność sześciu silników o mocy powyżej 200 kW, a ponad dwadzieścia dalszych czeka na naprawę. Pracujemy na dwie, czasami trzy zmiany, zatrudniliśmy dodatkowo kilku pracowników, pracujemy bez świąt i niedziel, a i tak mamy poczucie, ze to zbyt mało.
W tej sytuacji liczymy na wyrozumiałość pozostałych Klientów, których urządzenia będą naprawiane w nieco odleglejszych terminach.

Czerwiec, 2010